با پیشرفت تصرف انسان در طبیعت مسأله‌ی نجات و حفظ محیط زیست دغدغه‌ای جهانی شده است. در این میان به کار گرفتن علوم و فنون جدید در راستای بهبود ارتباط انسان و طبیعت موضوع جذابی است که می‌تواند صورت مسأله‌ای تازه برای طراحان آینده‌نگر و پیش‌رو باشد.

استارت‌آپ بچ وُرکس

بَچ‌وُرکس (Batch works) یک استارت‌آپ در لندن است که اخیراً با خانه ی بین المللی لوازم التحریر “پِیپر چِیس” همکاری کرده تا به کمک تکنولوژی پرینت سه بعدی، مجموعه‌ای از لوازم التحریر زیست‌-فروپاش (قابل تجزیه در طبیعت) بسازد. این مجموعه شامل جامدادی رو میزی، خودکار و گیره‌های بزرگ کاغذ می‌شود.

این محصولات با استفاده از تکنیک پرینت FDM  (ذوب فیلامنت‌های پلاستیکی در دمای بالا برای ساخت لایه‌ها) و با استفاده از متریال بیوپلاستیک PLA (یا پلاستیک ساخته شده از نی‌شکر) درست می‌شوند.

ساخت پایدار به کمک پرینت سه بعدی

برای شرکت مهم بود که همه چیز را مواد زیست فروپاش بسازد و به همین دلیل، موضوع پرینت سه بعدی و پا‌ی‌دار بودن محصول را با یک‌دیگر جمع کرد. بچ ورکس در فاصله مشخص دو ماه، بیش از سی هزار قطعه را پرینت سه بعدی کرد و برای انجام این کار، ساخت هر جامدادی تقریباً بیست دقیقه زمان برد و هر گیره کاغذ  نیز تنها در دو دقیقه ساخته شد!.

پرینت سه بعدی چند دهه‌ای است که برای ساخت پروتوتایپ‌ها، بخش‌های مهندسی شده و حتی کارهای باکیفیت نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بچ ورکس تلاش شده است تا روش‌های تولید سنتی که آرام، غیر قابل انعطاف و پرهزینه بودند را با روش پرینت سه بعدی که اساساً کارآمدتر و با کیفیت تراست جایگزین کنند. این‌ها اولین گام‌های برداشته شده در راهی جدید برای پای‌دار ساختن اشیاء است.

در ایران نیز چند سالی است که با ظهور فب‌لب‌ها و کارگاه‌های ساخت دیجیتال، امکان کار بر روی چنین پروژه‌هایی فراهم شده و طراحان می‌توانند برای پاسخ به صورت مسأله‌های متنوع خود، روش‌های خلاقانه، به‌روز و پایدارتری را مورد آزمایش قرار داده و تا رسیدن به نتیجه‌ی نهایی نمونه‌سازی‌های متعدد کنند.

فرزین خاکی

نویسنده فرزین خاکی

نوشته های بیشتر از فرزین خاکی

نظرتان را بگویید