درباره فب‌لب

ما را بیش‌تر بشناسید

ما چه می‌کنیم؟

فعالیت‌های فب‌لب در ابتدای حرکت خود، به واسطه برآمدن از جامعه طراحی و هنر دانش‌گاهی ایران، در موضوعات خلاقانه هنر و معماری منحصر بود اما کمی بعد با استقبال طیف وسیعی از ایده‌مندان، طراحان، صاحبان کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپی و حتی صنایع بزرگ خلاقه یا نیازمند خلاقیت، زمینه فعالیت‌های فب‌لب نیز در پهنه‌ی بزرگی که مولفه مشترک همه آن‌ها «نوآوری و خلاقیت» بود، گسترش پیدا کرد.
در سال ۱۳۹۵ با دعوت معاونت توسعه فن‌آوری پارک فناوری پردیس، فب‌لب ایران از مرکز شهر تهران به پارک فن‌آوری پردیس منتقل شد. این انتقال در درجه اول با هدف ورود ایده‌ها، خدمات و اکوسیستم فب‌لب به درون جریان‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های خلاقه‌ای بود که به نحوی با پارک فن‌آوری پردیس در ارتباط بودند. در درجه دوم نیز برآوردها نشان از آن داشت که تجهیز فب‌لب به امکانات گسترده‌تر و ورود سرمایه اولیه به آن در قالب تسهیلات تعریف شده، می‌تواند فب‌لب را در موقعیت درست‌تر و به‌تری در اکوسیستم استارت‌آپی کشور قرار دهد. هرچند برآوردها نشان از آن داشت که انتقال به خارج از محدوده مرکز شهر تهران تلاش ترویجی دوچندانی می‌طلبد تا حرکت روبه‌رشد ترویجی فب‌لب را با وقفه روبه‌رو نکند.

یک فب‌لب چیست؟

فب‌لب‌ها همان قدر که سابقه اندکی دارند و هنوز سازمان‌های بالغ و مجموعه‌های قوام‌یافته‌ای نیستند، در عوض رشد بسیار سریعی دارند. رشد شبکه فب‌لب‌ها در جهان به نوعی بوده است که در طول پنج‌ سال گذشته، از نظر کمی، تعداد این واحدها در جهان بیش از ۵۰ برابر شده است و از نظر کیفی نیز بسیاری از حرکت‌های پیش‌رو و خلاقانه به نوعی با فب‌لب‌های پیش‌روی جهان مرتبط هستند. در حال حاضر فب‌لب‌ها، آزمایش‌گاه‌های پیش‌رو طراحی و ساخت بسیاری از نهادهای دانش‌گاهی و پژوهشی طراحی و ساخت در جهان هستند.
فب‌لب‌ها طیف وسیعی از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اقتصادی در زمینه ساخت دیجیتال دارند که از میان آن‌ها می‌توان به انجام پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری ورک‌شاپ‌های آموزشی، ارائه خدمات دست‌گاهی، انجام پروژه‌های خدماتی طراحی و ساخت به صورت حرفه‌ای، پلان‌های ترویجی نظیر برگزاری روزهای باز، برگزاری فب کودکان و راه‌اندازی فب‌های دوره‌گرد و مهم‌تر از همه ایجاد جامعه‌ی فعال انسانی خلاق اشاره کرد. تمام این فعالیت‌ها در حال حاضر در شبکه‌ای از ارتباطات وسیع جهان به میزبانی بنیاد فب (Fab Foundation) نمایه می‌شوند.

فضای فب‌لب

فب‌لب دارای فضای باز یا اصطلاحاً Open Space است که هم مناسب فعالیت‌های کارگاهی‌ست و هم ماهیت پیوند دهنده‌ی آن را نمایان می‌کند. ما در ساختمان مستقر در پارک فناوری پردیس، ترکیبی از فضاهای کارگاهی ناتمیز، سالن پرینت سه‌بعدی، اتاق برش لیزر، میزهای کار گروهی و اتاق‌های اداری را در اختیار داریم.

چه کاری از ما برمی‌آید؟

ما در مجموعه فب‌لب، برای خود مرزی در تجربه کردن نمی‌بینیم. تلاش ما این است که به طراحان، صاحبان ایده و علاقه‌مندان این عرصه کمک کنیم تا به بهترین شکل اهداف خود را پیش ببرند. در فب‌لب می‌توانید با متخصصین ساخت دیجیتال، طراحان و مهندسان در مورد موضوعاتی مانند طراحی، ساخت، بهینه‌سازی و موارد دیگر مشورت کرده و از تنوع وسیعی از خدمات ساخت دیجیتال و دست‌گاه‌های آن بهره‌مند شوید.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus amet

مشاوره

FabLab Education

آموزش

طراحی

کارگاه‌ها

ساخت دیجیتال

فب دوره‌گرد

فب دوره‌گرد

15

پروژه مطالعاتی

50

عضو ثابت

600

پروژه‌ٔ ساختی

4000

نفر بازدید حضوری از فب‌لب