یادمان شهدای پارک فناوری پردیس، سازه‌ای سبک و سریع ساخت با استفاده از تکنیک‌های طراحی و ساخت دیجیتال است که در محل مدفن پاک شهدای گم‌نام در پارک فناوری پردیس ساخته شده است. طراحی یادمان با توجه به بافت فرهنگی پارک فناوری پردیس با استفاده از تکنیک‌های دیجیتال ساختی و طراحی پارامتریک است.

سازه به صورت کاملا یک‌پارچه از مجموعه ۲۶۴۰ قطعه‌ی برش خورده ورق فلز به صورت یک‌تا و با کدبندی مستقل پیاده سازی شده است که با ۵۰۸۸ قطعه پیچ در ابعاد مختلف در طول مدت ۱۳ روز نصب و بهره‌برداری شده است. هندسه‌ی سازه از دو قوس اسلامی پنج‌اوهفت با فاصله‌ی ۶ متر از یک‌دیگر تشکیل شده است که با مقطعی برگردان و با انحنایی مقعر با استفاده از شبکه‌ای فضایی و سازه‌ای هم رسیده‌اند و گه‌واری متفاوت را شکل داده‌اند. تمام اجزا در ساختار یادمان شهدای پارک فناوری پردیس به صورت یک‌پارچه و در کنش سازه‌ای با هم هستند و سازه به صورت یک‌باره و مشابه یک الگوی بافته شده از پایین به بالا تدریجا شکل گرفته است.
در طراحی بستر سازه، توجه به محور قبله -که نسبت به محور راستای محیط انحراف دارد- موجب پویایی طرح در بستر خود شده است. هم‌چنین انتخاب رنگ زمینه فیروزه‌ای در تطابق با سازه‌های مجاور به هم‌نشینی بهتر یادمان با بستر پارک تاکید دارد. سازه مقبره‌الشهدای پارک فناوری پردیس به منزله دروازه ورود به مسجد پارک و در محور اصلی پیاده‌روی مرکزی پارک پردیس، افق کالبدی پارک را معنای تازه‌ای بخشیده است.
شرکت‌های پارک فناوری پردیس که امروز پیش‌قراول حرکت اقتصاد دانشی کشور هستند وقتی به خود می‌آیند، امروز خود را بیش از همیشه مرهون وفای به عهد و ایثار شهدای ۸ سال جنگ تحمیلی می‌دانند. یادمان شهدای گمنام پارک فناوری پردیس، محلی برای خلوت بعدظهرهای کارکنان شرکت‌های پارک با شهداست.

 

⁦کارفرما: پارک فناوری پردیس
⁦طراحی مفهومی و اجرایی: امیرحسین انصاری، محمدحسین کسرایی، یحیی نوریان
⁦تیم پروژه: امیرحسین انصاری، سلطان جهان، شایان خدایی، رضا خدایی، فرزین خاکی، عطا داریان، محمد دیانتی، سلیمان سلیمی، محمد شفایانی، جلال صالحی، سجاد و سهیل فراهانی، مهرداد فرح‌انگیز، صائب کفایتی، محمدحسین کسرایی، محسن ملامحمدی، حامد مهدی‌زاده، محمدرضا نظری، یحیی نوریان⁦
⁦عکس: محمدحسین حمزه‌لویی، محمد دیانتی⁦
با تشکر از تیم خوب شرکت کلوین، آقای عارف خدایی، تیم پرانگیزه و دانش‌مند ابنیه کسری، تیم خوش‌ذوق کارگاه گرافیک سه‌درچهار، هیئت بزرگ هنر، مجموعه موکب و علی حیاتی

⁩⁩ترتیب اسامی الفبایی ست.

نظرتان را بگویید