هیئت هنر متشکل از دانش‌جویان و دانش‌آموختگان هنر، هر سال در مراسم دهه‌ی محرم خود قاب‌هایی را به آثار هنری تولیدی مجموعه‌ی هیئت اختصاص می‌دهد. یکی از این قاب‌ها «قاب توسل» است که هر ساله در فضای مرکزی هیئت و به منظور نظام‌بخشی فضای کلی آن در نظر گرفته می‌شود. این قاب درواقع اینستالیشنی است که در سال‌های ابتدایی با نگاه به سقاخانه‌های قدیمی که مناسب عرض حاجت و روشن کردن شمع بود طراحی می‌شد، اما آرام آرام در طول چندین سال معانی و مفاهیم جدیدی یافت و رشد پیدا کرد.

متولی طراحی و ساخت این قاب کارگروه صنایع دستی هیئت هنر است که با تیمی پرتلاش و پرانگیزه، هر سال ایده‌های تازه‌ای برای آن دارند. در کانسپت امسال، آن‌ها به دنبال ایده‌ای تعاملی‌تر بودند تا این سازه بتواند با مخاطب خود کنش متقابل داشته باشد. با همین روی‌کرد، قاب امسال قابی متشکل از یک ساختار شبکه‌ای فرم‌یافته با الگوهای هندسی اسلامی شد که در آن دیسک‌های برنجی منقوش به نام‌های خداوند به کار رفته، دیسک‌هایی که در یک طرف آن‌ها شمع قرار گرفته و امکان چرخش دارند.

در ساخت این اینستالیشن از تکنیک‌های برش سی ان سی، برش لیزر و هم‌چنین اتصلات خشکی که امکان چرخش را فراهم می‌کرد استفاده شده است.

کلیه‌‌ی مراحل طراحی و ساخت این قاب توسط کارگروه صنایع دستی هیئت هنر انجام شده و کمک‌های اندکی هم از طرف فب‌لب ایران در اجرای این قاب صورت گرفته است.

Tavasol-Installation-98

Tavasol-Installation-98

Tavasol-Installation-98Tavasol-Installation-98Tavasol-Installation-98Tavasol-Installation-98Tavasol-Installation-98Tavasol-Installation-98

Tavasol-Installation-98

Tavasol-Installation-98Tavasol-Installation-98Tavasol-Installation-98

 

 

فرزین خاکی

نویسنده فرزین خاکی

نوشته های بیشتر از فرزین خاکی

نظرتان را بگویید