دانش‌جویان معماری و طراحی شهری مؤسسه‌ی Pratt واقع در ایالات متحده، پروژه‌های ترم خود را در قالب یک اینستالیشن خلاقانه ارائه داده‌اند. این اینستالیشن انتزاعی تحت نظر شرکت SOFTlab طراحی و ساخته شده و در آن تصاویری کلاژگونه از پروژه‌‌های دانش‌جویان ارائه شده است. در این اثر پنل‌های چوبیِ لمینیت شده از سقف آویزان شده و قسمتی از هر کدام آن‌ها با زاویه‌های دقیق شکسته شده است. با نقش بستن تصاویر پروژه‌ها با ته‌رنگ خاص روی این پنل‌ها، انگار که یک کاتالوگ یک‌پارچه و سه‌بعدی از آثار ارائه شده است. این خمیده‌گی جزئی به بازدیدکننده‌ها مسیر را القا کرده نوعی حرکت و جنبش را به کل اثر می‌بخشد.

موضوع مهمی که در این پروژه مورد تأکید بوده موضوع ساخت دیجیتال است. به همین منظور برای این مجموعه بیش از ۸۰۰ پنل منحصر به فرد با نرم‌افزارهای کامپیوتری طراحی شده و با برش لیزری برش خورده‌اند. این پنل‌ها از بالا، بر روی یک شبکه‌ی شطرنجی به قطعات چوبی گردی متصل شده‌اند که توسط سی‌ان‌سی بریده شده‌اند. برای راست ایستادن پنل‌ها و به دست آوردن نظم مورد نظر، گوی‌های فلزی گردی از میان آن‌ها عبور داده شده که با نیروی وزن خود آن‌ها را راست نگاه خواهند داشت.

شرکت SOFTlab یکی از حرفه‌ای‌ترین شرکت‌ها در ساخت پاویون‌ و اینستالیشن‌های نوآورانه به کمک ابزارهای دیجیتال است که تاکنون پروژه‌های مشابه زیادی را به اجرا درآورده است. حرکت این دانش‌‌گاه در کمک گرفتن از چنین مجموعه‌ای برای برگزاری جشن پایان سال دانش‌جویان با اجرای یک پروژه‌ی ساخت دیجیتال، قطعاً تجربه‌ای به‌یادماندی برای دانش‌جوها و الگوی مناسبی برای دانش‌کده‌های معماری و رشته‌های مشابه خواهد بود.

یحیی نوریان

نویسنده یحیی نوریان

نوشته های بیشتر از یحیی نوریان

نظرتان را بگویید