حدود یک سال پیش بود که طی ارائه‌هایی از موضوع BIM برای مجموعه‌های مختلف، این بحث مهم و روز دنیا مورد توجه مسئولین وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت. مجموعه‌ی فب‌لب که در تجارب معماری خود طی سالیان گذشته با BIM آشنا شده و نرم‌افزارهای آن را به‌طور گسترده مورد استفاده قرار داده بود، ابعاد گوناگونی از بی‌آی‌ام را برای مجموعه‌های مختلف خصوصی و دولتی ارائه کرده که مورد توجه جدی برخی از این گروه‌ها نیز قرار گرفت. از جمله‌ی این مجموعه‌ها وزارت راه و شهرسازی بود که کانسپت BIM را برای بسیاری از معضلات فعلی صنعت ساخت در کشور مناسب دید و تدوین پروپوزال استراتژی BIM کشور را به مجموعه‌ی فب‌لب سپرد.

در این یک سال مجموعه‌ی مطالعات، مصاحبه‌ها، پرسش‌نامه‌ها و فعالیت‌های ما به سندی منتج شد که در آن گزارش شناخت وضعیت فعلی صنعت ساخت کشور به هم‌راه پروپوزال این حرکت ملی آورده شده است. این سند در بهار ۱۳۹۷ به چاپ رسیده و به عنوان نسخه‌ی نهایی در اختیار معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

اما چرا فب‌لب و چرا بی‌آی‌ام؟

باید گفت که بی‌آی‌ام مربوط به مستندسازی و مدیریت دیجیتال، یک‌پارچه و پارامتریک داده‌های ساخت‌مانی‌ست. بی‌آی‌ام این فرآیندها را در خلال مدل‌های سه‌بعدی مبتنی بر اشیاء انجام داده و درواقع مدل‌هایی بسیار واقعی از ساخت‌مان را خواهد ساخت. به کمک BIM حتی در مرحله‌ی ساخت می‌توان از ساخت دیجیتال هم استفاده کرد. مدل‌های پرجزئیات و دقیق BIM به پیمان‌کاران فرعی و اصلی ساخت‌مانی این اجازه را می‌دهد که برای مثال نقشه‌های دقیق دوبعدی کانال‌های تأسیساتی را از مدل استخراج کرده و با دست‌گاه برش لیزر آن‌ها را به سرعت و سهولت بسازند. هم‌چنین در ساخت‌های پیچیده‌تر ساخت‌مانی هم مدل واقع‌گرای BIM می‌تواند در فرآیند ساخت بسیار کمک نماید. بنابراین فب‌لب ایران با داشتن چندین سال تجربه‌ی کاربرد بی‌آی‌ام در پروژه‌های ساخت‌مانی و علاوه بر آن فعالیت جاری در حیطه‌ی ساخت دیجیتال، درک خوبی از مجموعه کارکردها و مسائل مربوط به بی‌آی‌ام به دست آورده و مدل‌سازی بی‌آی‌ام را در شمار خدمات خود به حساب می‌آورد.

یحیی نوریان

نویسنده یحیی نوریان

نوشته های بیشتر از یحیی نوریان

نظرتان را بگویید