در بسیاری از مجموعه‌ها و سازمان‌ها و به‌خصوص سازمان‌های خلاقه، رسم است که در پایان هر سال همه‌ی فعالیت‌ها و محصولات مجموعه در قالب یک کتاب، یا همان کتاب سال ارائه می‌شود. این کتاب‌ها به‌طور خلاصه همه‌ی آن‌چه که مجموعه در طول یک سال به دست آورده (اعم از پروژه‌ها، محصولات، پژوهش‌ها، دانش و …) را مستند کرده و در قالبی جذاب ارائه می‌کنند.

فب‌لب ایران نیز در سومین سال فعالیت جدی خود تصمیم به چاپ چنین کتابی گرفته و اخیراً کتاب سال فب‌لب در چند نسخه‌ی محدود منتشر شده است. ما در این کتاب موضوع ساخت دیجیتال و فب‌لب‌ها را معرفی کرده‌ایم و در ضمن، گزارشی هم از اهم فعالیت‌های‌مان در سال گذشته ارائه داده‌ایم. این کتاب علاوه بر این‌که فب‌لب ایران را با یک تورق سریع معرفی می‌کند، نیاز ما را هم برای گزارش به بعضی‌ کارفرماهای‌مان مرتفع می‌کند.

کتاب سال فب‌لب که در خرداد ماه ۱۳۹۷ منتشر شده، علاوه بر معرفی ایده و تاریخ‌چهٔ مختصر فب‌لب‌ها، در رابطه با مخاطبان فب‌لب، انواع ابزارها و ماشین‌آلات، عرصه‌های پژوهشی و خدمات فب‌لب‌ نیز توضیحاتی ارائه کرده است. در نیمه‌ی دوم کتاب فعالیت‌های فب‌لب در یک سال گذشته تشریح شده، فعالیت‌هایی از جنس ترویجی، آموزشی، پژوهشی، و البته طراحی و ساخت مبتنی بر ابزارهای دیجیتال. در این قسمت توضیحاتی هم درمورد روابط بین‌المللی، برنامه‌های آینده، و ظرفیت‌های توسعه‌ی ارتباطات و تکنولوژی فب‌لب ارائه شده است.

این کار برای خود ما موضوع جالب و تازه‌ای بود، و بنا داریم که به امید خدا هر سال این کار  را تکرار کنیم. به نظر می‌رسد که این کتاب‌ها رسانه‌ی جدید و جذابی برای ارتباط فب‌لب با مخاطبان‌ش خواهد بود.

یحیی نوریان

نویسنده یحیی نوریان

نوشته های بیشتر از یحیی نوریان

نظرتان را بگویید