پنج‌شنبه‌ی گذشته دومین روز باز فب‌لب با حضور حدود ۲۰ نفر از دوستان علاقه‌مند به ساخت دیجیتال  و با تجربه‌ی ساخت گل‌میز  برگزار شد که با خروجی‌های جذابی هم هم‌راه بود. در بخش اول کارگاه افراد ضمن آشنایی با تکنیک برش صفحات و اتصالات پیچیده‌ی خشک، طراحی گل‌میز مورد نظر خود را انجام‌ دادند و پس از مشاوره با دیگر دوستان حاضر در روی‌داد، ساخت نمونه‌ی اولیه از طرح خود را در مقیاس ۱:۳ تجربه کردند. ساخت این نمونه‌ها با استفاده از تخته سه‌لایی با ضخامت ۳ میلی‌متر و با استفاده از دستگاه برش لیزر انجام گرفت.

پس از اتمام زمان بخش اول و آماده شدن نمونه‌های اولیه، بخش دوم با ارائه‌ای مختصر از روند طراحی صنعتی امروز ایران توسط آقای مصطفی آروند از طراحان به‌نام صنعتی کشور آغاز شد و پس از آن نیز ارائه‌ای از چیستی و چرایی فب‌لب بیان گردید. این بخش با گفت‌وگو و بحث آزاد حاضرین به پایان رسید.

این روی‌داد تجربه‌ای تازه و امیدبخش برای فب‌لب بود. فکر کردن و تجربه‌ی طراحی و ساخت برای یک نیاز زنده‌گی ام‌روز، و هم‌چنین یافتن پاسخ به کمک تکنولوژی ساخت دیجیتال چیزی بود که در کارگاه‌های پیشین ما بدین شکل وجود نداشت و ما و مخاطبان عام ما نیز ارتباط زیادی با موضوع برقرار کردیم. پس از برگزاری کارگاه یک مسابقه‌ی اینستاگرامی هم میان آثار نهایی در صفحه‌ی فب‌لب برگزار کرده‌ایم که هم‌اکنون هم ادامه دارد!

از نکات جالب کارگاه می‌توان به ادامه یافتن توسعه‌ی نمونه‌ها توسط بعضی از دوستان شرکت‌کننده هم اشاره کرد. بعضی از کارها که توسط صاحبان آن‌ها مناسب و به‌قدر کافی جذاب به نظر می‌رسیدند، احتمالاً در آینده‌ی نزدیک در مقیاس یک‌به‌یک ساخته شوند و در خانه‌‌ی سازنده‌‌هاشان به حیات خود ادامه دهند.

فرزین خاکی

نویسنده فرزین خاکی

نوشته های بیشتر از فرزین خاکی

نظرتان را بگویید