دو روز پیش اولین کلاس آموزشی الکترونیک در فب‌لب برگزار شد. این کلاس‌ها که احتمالاً هشت جلسه‌ای ادامه خواهد داشت قرار است به‌زودی کارگاه‌هایی را با محوریت الکترونیک و هنر در فب‌لب ایران شکل دهد. ایده‌ی این دوره‌ی آموزشی شاید اولین بار در خلال پروژه‌های خود ما شکل گرفت، پروژه‌هایی که تجهیزات الکتریکی در آن نقش محوری ایفا می‌کرد و ما به دفعات با چالش‌هایی رو‌به‌رو می‌شدیم که دقیقاً نمی‌دانستیم از کجا ناشی شده و چه‌طور باید آن را حل کرد. از طرفی می‌دانستیم که بسیاری از اهالی هنر در کارهای خلاقهٔ خود که با نور، صدا یا حرکت در ارتباط است، باید درک خوبی از مفاهیم و تجهیزات الکترونیک و شیوه‌ی کارکرد آن‌ها داشته باشند تا بتوانند اثر مورد نظر خود را خلق کنند. همه‌ی این‌ها نشان از یک نیاز داشت که در دنیای هنر و به خصوص دنیای ساخت احساس می‌شد، و ما برای پر کردن این خلأ ایده‌ی «الکترونیک ۱۰۱» را مطرح کرده‌ایم.

در اولین جلسه از این دوره که به عنوان نسخه‌ی بتای کارگاه، و به صورت محدود برای اعضای فب‌لب برگزار می‌شود، مفاهیم پایه‌ی الکترونیک و الکتریک شرح داده شد و بعضی از تجهیزات پایه مانند مقاومت‌ها هم بررسی شدند.

راستی مدرس این دوره از اعضای جوان و پرانگیزهٔ فب‌لب یعنی نوید اسدی است، نوید دانش‌جوی رشته‌ی مکاترونیک در دانش‌گاه شریف است و سال‌هاست که مطالعه‌ی هم‌راه با تجربه را در زمینه‌ی ربات‌ها و تجهیزات الکتریکی و مکانیک داشته است.

یحیی نوریان

نویسنده یحیی نوریان

نوشته های بیشتر از یحیی نوریان

نظرتان را بگویید