گروه طراحی L)ABnormal) یک سازه‌ی درخت‌شکل را که ایده‌ای از مفهوم طاق آسمان داشته، طراحی کرده و ساخته است. ایسنتالیشن آن‌ها که «SCAD» نام گرفته، از سه ستون درختی تشکیل می‌شود که با سبک ورق تا شده، گسترش یافته و کف سالن را به سقف آن متصل می‌کند. طراحی پارامتریک و دیجیتالی  به آن‌ها اجازه داده است که با گشترش یافتن سطح ستون از پایین به بالا، لامپ‌های کوچک کار شده در سازه را از هم دور کرده و در قسمت‌های طاقی‌شکل از تراکم آن‌ها کم کند. این سبک از نورپردازی در میان ورق‌های تاشده‌ی هندسی، به سازه‌ی خشک اولیه پویایی بخشیده و آن را برای یک مراسم افتتاحیه مناسب‌تر می‌کند.

این مجموعه برای مراسم افتتاحیه‌ی نشریه‌ی «Mesh» ساخته شده، نشریه‌ای که قرار است متمرکز بر طراحی و ساخت دیجیتال فعالیت کند. در توضیح این اثر، در ابتدا عبارت «Mar-quee» شرح داده شده، عبارتی که به سایه‌بان‌های نورپردازی‌شده و تزئینی در ورودی مراسم‌ها اطلاق می‌شود.

به نظر می‌رسد که تکنیک ساخت این سازه‌ها استفاده از برش لیزر و سی‌ان‌سی باشد. قطعات سازه‌ی ورق‌تاشو با برش لیزر بریده شده و سوراخ‌های طراحی شده‌ی کامپیوتری، به صورت خودکار و توسط سی‌ان‌سی از صفحات خارج شده است.

 

یحیی نوریان

نویسنده یحیی نوریان

نوشته های بیشتر از یحیی نوریان

نظرتان را بگویید