هزر دیووی زیست‌شناس آمریکایی در یک پروژه‌ی جالب مطالعات ژنتیک را به وادی هنر کشانده است. او با الهام گرفتن از سرویسی که پلیس آمریکا به تازه‌گی راه‌اندازی کرده بود، تصمیم به اجرای پروژه‌ی «چهره‌ی غریبه‌ها» گرفت. این سرویس به نام «Snapshot» می‌توانست با بررسی‌ آثار به جا مانده از صحنه‌ی جرم، مانند اثر انگشت، تار مو و … و سپس با تحلیل دی‌ان‌ای، جزئیاتی را از چهره‌ی مجرمان پیش‌بینی کند.

برنامه‌ی اسنپ‌شات دی‌ان‌ای پلیس آمریکا

او در پروژه‌ی اخیرش به خیابان‌های مختلف رفته و به دنبال باقی‌مانده‌ای از آدم‌ها به جست‌وجوی کف پیاده‌روها و زباله‌ها پرداخته است. دیووی از ته سیگارها، آدامس‌ها و تار مو نمونه‌برداری کرده و آن‌ها را به آزمایش‌گاه خود انتقال داده است.

جعبه‌ی یک نمونه

او پس از آزمایش بر روی نمونه‌ها و تعیین فنوتایپ دی‌ان‌ای، ویژه‌گی‌هایی از چهره‌ی افراد را شناسایی کرده و به کمک نرم‌افزارهای تشخیص چهره‌ی موجود، تصویری احتمالی از این آدم‌های غریبه را ارائه داده است. او از این آزمایش‌ها توانسته اطلاعاتی مانند نژاد، جنسیت، رنگ مو و رنگ چشم‌ها را به دست آورد. اگرچه که این محقق مدعی شباهت تمام و کمال ماسک‌های نهایی با صاحبان دی‌ان‌ای نیست، اما مطمئن است که تا حد زیادی به چهره‌ی آن‌ها نزدیک شده است.

Stranger Visions

این پژوهش که به نوعی اهداف هنری را هم در دل خود دارد، بیش‌تر به دنبال ایجاد چالش در ذهن مخاطبان و مردم دنیا پیرامون ژنتیک و استفاده‌های خوب و بد از آن بوده است. نحوه‌ی ارائه‌ی نوین و خلاقانه‌ی آثار که به صورت ماسک‌های متصل به دیوار یا  سردیس‌های مجسمه‌مانند بوده، بیش از پیش توانسته توجه رسانه‌ها و مردم را نسبت به این علم مرموز و هیجان‌انگیز برانگیزاند. پیش از این اگرچه با ساخت تصاویر سه‌بعدی رایانه‌ای، پلیس و پژوهش‌گران می‌توانستند استفاده‌های ‌هاکاربردی از این رمزگشایی دی‌ان‌ای داشته باشند، اما ام‌روز به کمک فناوری پرینت سه‌بعدی تمام‌رنگی، چهره‌ها با جزئیات کامل و قابل لمس، قابلیت ارائه در نمایش‌گاه‌ و هر جای دیگری‌ را دارند.

Probably Chelsea

این پژوهش چالش‌هایی مانند حریم شخصی را در رابطه با مشخصات فیزیکی افردی و اطلاعاتی که دی‌ان‌ای او مشخص می‌کند ایجاد کرده است. از طرفی دورنمای جذاب و عجیبی را هم پیش رو ما قرار می‌دهد؛ آیا به زودی ما قادر خواهیم بود با آزمایش‌های ژنتیک و به کمک روش‌های نوین ساخت، چهره‌ و حتی بدن کامل گذشته‌گان‌مان را بسازیم؟! به نظر می‌رسد که این روش به شیوه‌ای پیچیده‌ و غیر دقیق‌تر کار اسکنرهای سه‌بعدی را انجام می‌دهند، اسکن افرادی که حتی ممکن است دیگر در دنیای ما نباشند!

Radical Love: Chelsea Manning

Dewey hagborg face sculptures

dewey7

dewey6

Heather-Dewey-Hagborg-self-portrait

به دلیل نیاز به ساخت دقیق چهره‌ها، چه از لحاظ ابعاد یک به یک و چه از لحاظ جزئیات رنگ و هندسه‌ی صورت، در این پروژه از پرینتر بایندرجت استفاده شده است که به صورت پودری، مجسمه‌های تمام‌رنگی و پرجزئیات را پرینت کرده و آن را آماده‌ی ارائه در نمایش‌گاه نموده است.

Dewey hagborg face sculpture dna final

یحیی نوریان

نویسنده یحیی نوریان

نوشته های بیشتر از یحیی نوریان

نظرتان را بگویید